Strona główna arrow Najczęstsze problemy neurologiczne

Bóle głowy

ból głowyBóle głowy należą do najczęstszych dolegliwości człowieka; trudno znaleźć osobę, która nigdy w życiu nie doznała bólu głowy. W skali populacji ogólnej stanowią złożony problem medyczny i socjoekonomiczny. W przypadku powtarzających się bólów głowy jest istotne, aby zróżnicować czy jest to dolegliwość z kręgu tzw. samoistnych bólów głowy (ból stanowi istotę schorzenia), czy też jest to ból objawowy (ból jako objaw organicznej choroby czy uszkodzenia). Samoistne bóle głowy występują wielokrotnie częściej od objawowych i choć rzadko dają poważne powikłania, to jeśli występują często lub są o znacznym nasileniu, mogą być przyczyną poczucia ciężkiej choroby lub lęku.
Czytaj całość...

Padaczka

padaczkaW ostatnich latach nastąpiła zauważalna poprawa skuteczności leczenia padaczki. Obecnie u większości chorych – o ile są to osoby współpracujące z lekarzem, unikające czynników wywołujących napady – stosując racjonalne leczenie farmakologiczne, można osiągnąć dobrą kontrolę napadów a niekiedy nawet długie okresy beznapadowe. Istotne jest prawidłowe rozpoznanie padaczki tj. wykluczenie innych zaburzeń interpretowanych jako padaczka, wykluczenie objawowego charakteru napadów oraz ustalenie typu napadów. Prawidłowo rozpoznana i leczona padaczka przestaje obecnie stygmatyzować chorego i nie powinna rażąco pogarszać jakości jego życia. Rolą neurologa jest nie tylko samo leczenie padaczki, ale też wsparcie chorego i wyjaśnianie wielu wątpliwości związanych m. in. ze stylem życia, ograniczeniami w aktywności zawodowej i społecznej, macierzyństwem itd.

Zawroty głowy

zawroty głowyZawroty głowy – obok bólów głowy – są jedną z najczęstszych przyczyn wizyty u neurologa. To zdumiewające, jak wiele różnych subiektywnych doznań pacjenci określają mianem zawrotów głowy. Najczęściej jako zawroty głowy rozumie się złudzenie ruchu wirowego (pacjent „wiruje” w przestrzeni lub przestrzeń wokół niego). Często są to jednak inne, trudne do określenia doznania jak np. wrażenie spadania, kołysania się, falowania podłoża, pustki w głowie, ciemności przed oczami, szumu w głowie, oszołomienia itd. Nie zawsze obecność zawrotów głowy świadczy o uszkodzeniu ośrodkowego układu nerwowego; tzw. obwodowe zawroty głowy mogą być wyrazem dysfunkcji struktur ucha wewnętrznego. Bardzo często już dobrze zebrany wywiad pozwala zakwalifikować zawroty głowy jako obwodowe lub ośrodkowe. W zależności od charakteru zawrotów głowy, ewentualnych dolegliwości towarzyszących i wyniku badania neurologicznego zależy, czy pacjent pozostanie pod opieką neurologa, czy też będzie przekazany pod opiekę laryngologa.

Nerwice, depresje

depresjaCzynnościowe zaburzenia układu nerwowego, u podłoża których leżą różnorodne czynniki psychogenne, nazywamy nerwicą. W zasadzie są one domeną psychiatrii, mimo to nadal wiele osób z tego typu problemem decyduje się na wizytę u neurologa. Myślę, że mimo wszystkich przemian w świadomości pacjentów nadal część osób czuje się po prostu bardziej komfortowo w relacji z neurologiem niż psychiatrą. Z pewnością większość neurologów nie odmawia pomocy pacjentom z zaburzeniami nerwicowymi, tym bardziej, że w części przypadków wchodzi w grę różnicowanie z rozmaitymi schorzeniami organicznymi układu nerwowego (i nie tylko) mogącymi początkowo naśladować nerwicę (przebieg „rzekomonerwicowy”). Po wykluczeniu tła organicznego i potwierdzeniu nerwicowego charakteru dolegliwości część pacjentów pozostaje pod opieką neurologa (zwłaszcza gdy zachodzi dobra relacja lekarza z pacjentem), niekiedy jednak lepiej przekazać pacjenta do opieki psychiatrycznej. Do klasycznych objawów powiązanych z nerwicami należą: męczliwość, drażliwość, lęki, natręctwa, obniżony nastrój, hipochondria.

Zaburzenia pamięci

problemy z pamięciąOsoba dostrzegająca lub podejrzewająca u siebie pogorszenie pamięci zwykle odczuwa obawę chorobami układu nerwowego prowadzącymi w konsekwencji do dezorganizacji życia osobistego, zawodowego i społecznego oraz do utraty poczucia tożsamości. Znaczna część pacjentów zgłaszających się do neurologa z powodu „problemów z pamięcią” to osoby zdrowe, interpretujące np. przejściowo gorszą koncentrację uwagi jako utratę pamięci. Niekiedy są to osoby starsze z typowymi dla ich wieku łagodnymi zaburzeniami poznawczymi. Często już sama rozmowa z pacjentem wystarcza, aby rozeznać się w istocie i skali jego problemu i ustalić, czy jest to przejściowy kłopot towarzyszący np. przeciążeniu obowiązkami, czy też sprawa ma charakter poważniejszy i kwalifikuje się do obserwacji czy też dokładniejszej diagnostyki i leczenia.
Czytaj całość...

Bóle kręgosłupa

ból kręgosłupaBóle kręgosłupa – obok bólów głowy – to jeden z głównych problemów w ambulatoryjnej praktyce lekarza neurologa. Chorzy z bólem kręgosłupa stanowią problem interdyscyplinarny. Powinni być diagnozowani i leczeni przez lekarzy różnych specjalności, nie zawsze od razu i nigdy wyłącznie przez neurologa a jednak bardzo często właśnie lekarz tej specjalności jest pierwszym specjalistą, do którego trafia pacjent. Neurolog ma pole do działania wówczas, gdy schorzenie kręgosłupa wiąże się z uszkodzeniem elementów układu nerwowego powiązanych strukturalnie z kręgosłupem takich, jak rdzeń kręgowy czy korzenie nerwów rdzeniowych (konflikt „kręgosłupowo-nerwowy”). W praktyce na ogół chodzi tu o przypadki uszkodzenia krążka międzykręgowego co manifestuje się tzw. zespołami korzeniowymi jak np. rwa kulszowa czy ramienna. Należy oddzielić te przypadki od sytuacji, w których „ból kręgosłupa” nie ma charakteru korzeniowego, lecz pochodzi wyłącznie z chorobowo zmienionych struktur kręgosłupa i nie jest wyrazem uszkodzenia układu nerwowego.

Czytaj całość...
Menu serwisu
Strona główna
Porady ambulatoryjne
Diagnostyka
Najczęstsze problemy neurologiczne

 

W dniach 07 - 29 Sierpnia gabinet będzie nieczynny z powodu urlopu. rejestracja telefoniczna:

0 601 71 12 30